Jump to content
Annons

afasi

Medlem
  • Antal inlägg

    21
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av afasi

  1. Grymt.
  2. Det absolut fetaste vore om du kom och tog en titt på prylarna om du hade tid framöver. Felet verkar sinnessjukt simpelt.
  3. Danny Cort! Det hade vart skitfett om du kunde höra med din polar som kör dell. Skiten har nämligen inte löst sig.
  4. Ok, tack för all hjälp. Jag ska se vad som händer!
  5. Jag testade att installera drivrutinerena. De lär säkert hjälpa mig när micken funkar, men nu var det ingen skillnad. Har någon koll på var preampen i en DELL Inspiron 6000 sätts av och på vore det grymt att få ta del av!
  6. Danny, det skull man kunna tänka sig. Kruxet var när jag pratade med 4sound sthlm i dag, att man måste byta den i just sthlm. Pallar inte vänta till tisdag. Jag tror att jag kan ha slagit av preampen i datorn. Hur flexar jag på den igen? /Studioteknikern
  7. Det kanske finns nån slags preampfunktion till ditt interna ljudkort som du slog av helt då? Det är nåt åt det hållet jag skulle tro att jag vandrat... hur ändrar jag tillbaka? doh!
  8. Nä, du fattade rätt. Jag fick ljud från micken första gången, rattade lite på inställningarna i windows, gick till baka till acid och då spelade programet bara in kanalen med beatet, när jag tryckte rec. Som sagt jag är inte ute efter nåt särskilt underbart ljud, tänkte därför att jag skulle slippa köpa ett ljudkort.
  9. Jkn, vad kostar ljudkortet? Var kan jag få tag på det?
  10. Ok, men jag fick höra att det skulle funka utan preamp, alltså att svartalådan skulle räcka... från utgången in i datorn. Får väl skaffa ett externt ljudkort, men grejen är att jag är inte är i behov att särskilt grymt ljud utan bara att kunna dema in grejer för att sen spela in dom på riktigt.
  11. Titta i den 7-poliga kontakten på kabeln som går mellan micen och nätdelen - och se så att du inte har råkat böja ett stift snett. Det är ju ganska tunna stift i den kabeln, så det är lätt hänt om man inte är försiktig...
  12. Jari, Jag har ingen kabel till det heller. Studioteknik... tack!
  13. Ska "mikrofonförstärkning" under volymkontroll, egenskaper, inspelning, stereomix, avancerat vara ikryssad eller inte? Så sjukt drygt att jag inte får nån ordning på detta.
  14. Jag vägrar tro att det ska behöva va så segt att det är den enda lösningen. Jag sitter i Malmö, 4sound ligger i Stockholm...
  15. och: funkar det att spela in med handjagaren i ljudinspelaren? Switcha mellan den och rörmicken, funkar det fortfarande? handjagaren funkar men rörmicken gör det inte. Alla sladdar sitter där dom ska, jag har en konverter från xlr till minitele och den verkat ju funka, den gör det i allafall när jag kopplar in handjagaren.
  16. nej, jag har ingen annan kondensatormick att prova med ok, jag är rätt säker på att sladdarna går dit dom borde. ström till fantommatningen- och därifrån en till datorn och en till micen
  17. jag menade att micken och preampen är av den billigare sorten. svarta lådan är preampen. det saknades något skiljetecken. så, jag vet inte men på preampen står det: tube power mic suply
  18. jag vet inte, jag fick preamp och mic som paket i en silverväska, en av de billigare på den svarta lådan står det: tube mic power suply
  19. nej tack för respekten
  20. ja, afasi, den är jag. ja, det är preamp jag menar. det går en strömsladd från preampen till eluttaget. so, sagt gav micken utslag första gången jag provade den. vad kan ha hänt? kan det vara något med programmet (acid 5,0) - någon inställning råkat komma åt? jag är inte skithaj på det här, uppenbarligen, och i stort behov av hjälp. jag kör med det inbyggda ljudkortet.
  21. afasi

    Inspelningsproblem

    Hej jag har ett extremt irriterande inspelningsproblem. Förra veckan skaffade jag mig en enkel hemmastudioutrustning för demoinspelning bestående av en condensatormick: TSM, MT 47 class A med tillhörande fantommatning. När jag kopplade samman micken med fantommatningen och fantommatningen med min bärbara dator (DELL Inspiron 6000) fick jag signal från micken. Den slog över i ljudstyrka så jag gick in på intställningarna för mikrofonen i windows för att sänka volymen på micken. När jag sen öppnade ACID 5.0 som jag försöker spela in, la ut en kanal med ett beat och tryckte på rec spelade programmet bara in en ny kanal med beatet. Jag får heller ingen signal från micken när jag t.ex testar den i ljudinspelaren, men kopplar jag en vanlig handhållen mick direkt i datorn får jag signal. Det verkat således inte vara nåt fel i datorn. Kan det vara fel på fantommatningen? Vad gör jag för fel? Tacksam för goda råd!
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.