Jag fick en liten ide i jul om att banda av min gamla bas. Så sökte jag i forumet och hittade ingen hjälpsam tråd. Så då tänkte jag att jag skapar en tråd själv, och kommer med mina idéer och erfarenheter. Ni som gjort nåt liknande tidigare får gärna komma med bra tips på vad jag borde tänkt på innan. =)
Jag har aldrig postat här tidigare, så vi får se om lyckas med bilder och allt. Jag har hursomhelst använt mig av Den här sidan samt erfarenheter av en polare som grundhjälp.
Då börjar vi:
Basen jag bandade av var min gamla trogna Squier Precision från strax efter -90. Oväntat bra för sin ålder och inköpspris enligt mig. Så av med alla strängar och börja banda av.
På bilden syns också massa verktyg, dom jag till slut använde mig av var kniven och strykjärnet. Och tejpen.
Jag tejpade först banden för att inte skada halsen när jag bände bort banden. Också för att om man råkar bända bort flisor så sitter dom kvar där dom ska. Det kan ju tyckas onödigt om man ändå ska slipa ner halsen sen, men dumt att repa i onödan. Sedan värmde jag bandet med strykjärnet en lagom lång stund så limmet skulle bli mjukt och medgörligt, för att sedan bända bort det med kniven. Jag fick oftast värma och bända fler gånger per band.
Det här är nog enligt min erfarenhet det man ska lägga mest tid på, och det jag lade lite för lite tid på. Jag blev lite oförsiktig på slutet, vilket ledde till lite fulare skarvar.
Nästa steg är att fylla hålen med nåt, jag hade köpt lite 0,8 mm svarvad björkfanér, vilket man kan tro är dyrt, men det är det inte, bara lite knepigt att få tag på. Annars kan man fylla hålen med vad man vill och tycker passar. Här är det viktigt att slipa till bitarna så passformen blir bra. Kanten som åkte in i halsen skars efter en pappersform som hade samma båge som halsen. Längden slipades till mot 180 sandpapper 2-3 drag i taget. Bitarna limmades sen fast med vanligt trälim.
Jag kan ha gjort bitarna onödigt höga, men ju lägre dom är, desto svårare är det att slipa kortsidan utan att det spricker och har sig.
Sedan gäller det att jämna faneren med halsen. Först tänkte jag hyvla ner fanéren, vilket inte gick särskilt bra, så jag täljde ner dom med brytblads kniv, vilket fungerade tokbra. Här gäller det att fanéren inte spricker, så man får vara försiktig.
När jag kände att det var tryggt att gå över till sandpapper, så gjorde jag det. 180 till att börja med om jag inte minns fel. Så slipade jag tvärs halsen för att få ner fanéren till halsen, sedan längs halsen för att få den helt jämn och fin.
Här är det bra att tänka på att slipa så man behåller "bågen" på halsen. Om jag hade gjort om samma sak, alternativt haft en finare bas, hade jag försökt skydda kroppen med tejp eller dylikt.
Sedan är det bara slipa slipa slipa tills halsen blir jämn och man får bort alla limrester. Jag slipade först med 180, sedan 240 för att avsluta med 400 tror jag.
Efter idogt slipande blev jag nöjd och putsade halsen med citronolja. Sedan smorde jag in halsen med citronolja så den skulle suga åt sig lite. Efter en kort natts vila fick den ett litet lager citronolja till, och en avtorkning.
Se sådär! Nu ska det bara på strängar och intoneras om lite. Jag har läst att man ska ha strängarna lite lägre med bandlöst, så jag sänkte dom lite också.
Egentligen ska man väl ha flat-wound strängar, men då nya strängar kostar som värdet på basen typ så väntar jag ett litet tag med det.
Det är min historia. Och om jag skulle gjort nåt annorlunda skulle det vara att lägga mer tid på avbandningen, samt kanske välja nåt roligare träslag än björkfanér i skarvarna. Hur den låter kan jag kanske lägga upp sen när jag kommer tillbaka till verkligheten och inspelningsmöjligheterna.
Hoppas tråden hjälper eller glädjer nån i alla fall, och att jag la den i rätt ämne.