Jump to content
Annons

Betaform

Medlem
  • Antal inlägg

    4
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av Betaform

  1. Tjenare. Tänkte dra ihop min keyboard (Casio CTK-691) me datorn via ett midi-interface med det går inge vidare. Är tänkt att använda som klaviatur, inte splela in sjävla keyboardljuden på datorn. Har nån form av enklare interface MIDI->USB... Till att börja med så har prylen 3 "lampor", power, in & out. Midi kontakterna är inkopplade i keyboarden o allt är rätt så långt. När ja sätter i gång keyboarden så lyser power och out lampan. Men när ja sedan kopplar in usbn så slocknar out. Spelar liksom ingen roll hur ja gör, det är enbart power lampan som lyser när allt e korrekt inkopplat. Interfacet är rätt installerat o drivrutinerna finns där. Inställningar gjorda i programmen (reason & FL) är som de ska. Men ja får likförbannat ingen reaktion? Hur kommer det sig? Läste på internet att de kan vara gamla drivers som blockar? Jag har möjlighet att koppla via (com-port?) som ja har på ljudkortet, tror ni det funkar om ja skulle köpa en sådan sladd? En annan grej, ska keyboarden vara inställd på något speciellt sätt? Det kanske inte går o koppla såhär över huvudtaget? Som ni kanske märker är ja helt lost när det kommer till att koppla via separat midi-interface... All hjälp uppskattas!
  2. Tack för tipset Linus. Problemet låg i att mixern var konstigt inställd.
  3. Ja, precis. Men den ger ju utslag och så men jag hör inget det är det som är grejen.
  4. Betaform

    Ljudet krånglar.

    Tjenare. Vet inte vad som har hänt men någon inställning måste gett vika. Om jag skapar en Drum computer så hör ja trummljuden och allt funkar som det ska. Men om jag ska skapa en Malmström så fungerar inte ljudet, det fungerar bara till en grej. Någon som kan tänkats veta vad som har gått galet? MVH.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.