Jump to content
Annons

Håkan Ström

Medlem
  • Antal inlägg

    100
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    1

Dagen då Håkan Ström senast vann var 16 mars

Håkan Ström hade det mest gillade innehållet!

Rykte i communityn

18 Bra

Senaste profilbesökare

186 profilvisningar
  1. 😂 Ok. Det är bra lyssning för det ger en indikation på mellanregistret. Viktig del. Betongtunnel ljud är ju inte trevligt.
  2. Hämtad. Återkommer. 1-2 veckor.
  3. Jag anar en trend från dina inlägg, ”kalla” inlägg. 🙂 Av nyfikenhet, vad lyssnar du på för enhet(er)? Sen tror jag han hade varit jättenöjd med 4 av 5. Sporrat han till den där 5:an.
  4. Från Min mentor inom det roliga inom musik. Stor åldersskillnad mellan oss men musiken var där i många år. Finns mer musik på hans kanal som han på min inrådan satte upp, men under viss konservativ protest. Covers och original blandat. Läs gärna beskrivningen/låt. Ingen demo, men tänkte kanske låten skulle nå några fler än att sitta i youtube på en kanal. Önskar er alla en trevlig helg. Låten Fragments of a wanted life, är ett av hans original.
  5. Musikaliskt hörs det vintage. På ett bra sätt. Lyssnade från en iPad, men ljudet översatte hyffsat redan där. Men skall lyssna mer senare. Påminner mig om en gammal vän, elgitarrist , hans studio och hans ax till limpa produktioner. Det var en tidsmaskin. Bra tidsmaskin. På min inrådan satte han mot slutet upp ett konto på youtube och la upp covers o egen musik där. Han ser nog det som positivt från hans plats ovan molnen. Gitarrmusik. Och lite blandat. https://m.youtube.com/@gilbert9097
  6. Jag kommer att vara på resande fot ett tag men jag tar ner filen och tar tag i det när jag är i min lilla studiohörna igen. Spännande!
  7. 👍 vid första lyssning. Fler lyssningar med bättre ljud i morgon.
  8. ja det var kusligt faktiskt , jag kände igen ljuden samplingar etc.. 🙂 Men oavsett, om du har en rå mix stereo stem utan extra grejer på nermixningen, så kan jag kika på den om du vill. Se om du får ett sound du gillar eller inte. För mig är det mest övning, kul.
  9. Om du vill dela resultatet, så gör det gärna här, Det lovade jag ju typ ...😇 känns som att vår resa ändå gett gott resultat. Jag har lärt mig jättemycket på resans gång. Tack Toni för din guidning och återmatning.
  10. Gratulerar då! Kul att se att det fungerar igen!
  11. Det hade varit intressant om du med din kunskap kunde kika på att förklara i lekmanna termer vad Menno menar med Universal mixing och vad COS och Mix Monolith gör. Jag har sett video efter video om det och det är svårt ändå. Det seglar för förbi mig som en motorbåt stundvis... Just det här med frekvenser som bara "noise" , vitt, rosa och brunt samt några fasta lufs regler etc.. Det skulle behöva ett par artiklar minst..jag tänkte du kanske är intresserad av något som definitivt bryter normen av metoder att mixa o "EQa". Bland annat sånt som att skära ljudet hit och dit. Känns lite som att lära sig ett helt nytt sätt att tänk om mixning. men kanske för att jag inte vet så mycket om det traditionella heller så känns detta intressant trots dess tekniska aspekter. 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=bEVb4vaIJfY https://www.youtube.com/watch?v=1Rfw-tXVDjQ https://www.youtube.com/watch?v=ZlnYnLwbHKI
  12. Fan då måste jag ta gift alltså , detta var pinsamt faktiskt. Har Logic o Cubase så mycket gemensamt? hmmm..
  13. Vid mixning och kanske mastring, finns det några frekvenser man skall särskilt kika på kring att få ett soft, för öronen angenämt ljud, men inte offra klarheten för totalen på de respektive eq banden?
  14. Eftersom jag kan ta gift på att det är gjort i Logic så har jag en idé. Först skapa en kopia av ditt original projekt. I din kopia på master kanalen, under settings välj app presets - väl någon som passar din typ låt. Hur låter det? Sen mastrar du med mastering assistenten. Så hör du skillnaden snabbt. Om det blev bra eller dåligt. hojta till här. 🙂
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.