Jump to content
Annons

berg35

Medlem
  • Antal inlägg

    4
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av berg35

  1. Tack för hjälpen av er båda. Nu har jag beställt ett Thomann DP 33. Hoppas att barnen blir nöjda.
  2. När jag kollar lite mer ser jag att Yamaha p35 kallas för "stage piano". Vad betyder det?
  3. Jag ska kolla närmare på detta. Dum fråga kanske, men är det hammarmekaniken som gör att det blir olika starkt ljud beroende på hur kraftigt man "slår an" på tangenten?
  4. Detta är första inlägget jag skriver är som om jag gör något som jag inte borde ber jag om ursäkt i förhand. Båda mina döttrar (6 och 9 år gamla) ska börja spela piano på musikskolan denna termin så vi är på jakt efter ett digitalpiano. 9-åringen har redan gått en lektion och hennes lärare rekommenderade Yamahas olika pianon och nästintill beordrade oss att inte köpa Casio. Nu har vi hittat ett Roland HP 900 på blocket för 4500kr. Är detta ett bra köp? Jag och min fru vet inget om pianon och vad som är bra eller dåligt med olika modeller. Vad behöver man? Vilka priklasser ska man kolla på för att få något som passar våra döttrar?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.