Jo, nästa gång blir det rejäla marginaler! Tack för ditt svar mixamannen. Jag kanske hittade svaret på min fråga själv här nu. Om jag har volymknappen på spåret på O dB, då borde jag ju se hur högt spåret är inspelat.
Hej!
Hur vet jag hur högt jag har spelat in? Om jag vrider upp volymen på spåret till max och det blir rött i Stereo out, då är kanske saken biff= jag har spelat in för högt. Eller? (Jag spelar in i Logic med ljudkortet Focusrite).
Om jag ska spela in sången igen skulle jag vilja ha ett sätt att veta hur hög själva grundinspelningen är. Stort tack på förhand för råd och tips!
Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.