Tack för alla snabba svar 😄
Att ljudisolera hela väggar mha av en ny vägg o isolation i mellan är väl inte direkt passande då lägenheten bara är på 32kvm! Och i vardagsrummet kommer högtalarna att befinna sig..
Hjälper gummispikes eller liknande till att dämpa vibrationer i golv? Och hur gör jag då med väggar? Räcker det kanske med något inte alldelles för fult hängt på väggen precis bakom högtalarna? .. Trapphuset är nog någolunda lugnt eftersom det finns en säkerthetsdörr.. men grannarna jämte är de jag vill "skydda" från min musik ;S
Klagande grannar skulle verkligen bli en mardröm 🙁
Hejsan!
Mitt första inlägg här, så jag hoppas jag postat på rätt ställe!
Ska nämligen flytta in i en lägenhet om någon månad och den är tydligen väldigt lyhörd. Jag producerar musik och DJar hemma väldigt ofta och tycker om musik på ganska höga volymer ibland.. Så jag undrar om det finns något billigt och diskret sätt att dämpa ljudet så att mina grannar inte klagar..
Tack på förhand!
Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.