Jump to content
Annons

Headknot

Medlem
  • Antal inlägg

    2
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av Headknot

  1. Tjena! Vet inte om jag har förstått dig rätt, men Ableton har ett känt problem med pitchbend envelopes. Om du har klipp 1 och klipp 2 efter varandra, och det första klippet böjer ner pitchen till -12 så kommer klipp 2 som inte har någon automation alls att fortsätta på -12. Min workaround är att slänga in en väldigt kort bend från -12 till 0 i starten av klippet (skarp böj). Du kommer inte att höra någon pitchbend ljudmässigt, men det kommer att korrigera pitchen tillbaka till startpunkten.
  2. automatiseringen i sig själv fungerar ju i princip på samma sätt på alla synthar/vst i live, men är det något speciellt ljud du är ute efter?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.