Jump to content
Annons

Torskfan

Medlem
  • Antal inlägg

    3
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Kan inte förklara lättnaden när ni skriver sådär! 🙂Kom dock in i målbrottet för 3 år sedan, och jag snusar en halv dosa om dagen så det kan nog bli lite svårt..:/ Röka och dricka gör jag dock aldrig. En nämnvärd grej som jag kan säga är att jag testade att screama bara några ord idag, med en del magstöd, och det låter MYCKET bättre än innan, inte som det lät innan jag fick den här "överansträngningen" men mycket bättre än för 1 vecka sedan. Kan också säga att jag tog en sånglektion för några dagar sedan när jag lärde mig magstöd bättre, och då sjöng jag som vanligt utan att känna någonting i halsen 🙂 Tack för hittills alla svar!
  2. Ja, jag har tänkt att vänta 3-4 veckor, och om det inte blir bättre då så får jag väl besöka en logoped.. :/
  3. Halloj! Detta är min första tråd på detta forumet. Jag är 16 år och har sjungit med fel teknik, även kört lite screamo (genomsnitt 1-2 gånger i veckan) de 7-8 senaste månaderna. Nu har det börjat kännas som att min röst blir överansträngd när jag sjunger, den kan även bli lite trött när jag pratar. Jag kan fortfarande sjunga, och har varit på en sånglektion där jag har lärt mig att få mer stöd från magen när jag sjunger, och då känns det inte alls i halsen. Jag kan liksom inte "screama" för då låter skriket ganska fult, och ibland kan det nästan bli att jag kommer i falsett. Men som sagt jag kan sjunga lika bra som jag har kunnat innan. Känner folk som också har pajat rösten, men som har fått 1 månads sångförbud och sen blev den återställd igen, kan det vara så för mig? Går runt jävligt nojig och ibland ledsen pga detta, ifall jag har förstört min röst för alltid. Någon som vet något?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.