Jag har råkat bli ägare av två stycken RCF AYRA 5 aktiva studiomonitorer men jag har ett problem... jag är totalt inkompetent vad gäller allt som har med ljud och högtalare att göra.
Det är därför som jag vänder mig till folket här för att fråga om en person som jag, som i princip bara kan avgöra om det låter ok och om det är mycket bas, har någon som helst nytta av dessa? Om jag nu ska använda dem så kommer det bli att använda dem som datorhögtalare till min bärbara (inbyggt billigt ljudkort). Kan en vanlig Svensson som jag ha glädje av dessa eller duger ett 500-1000 kronors 2.1 system lika bra?
Anledningen till att jag frågar och inte provar är att jag funderar på att sälja högtalarna på Blocket. I så fall är bäst att låta bli att packa upp dem (så jag kan säga nya, inplastade och orörda och på så sätt få upp priset lite).