Jump to content
Annons

MaxCarlsson

Medlem
  • Antal inlägg

    6
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Tack för alla svar har nu löst problemet verkade som att jag hade några inställningar i Logic helt fel. Nu när det är löst, har ni några fler förslag på vad jag bör göra med min studio?
  2. Tack så mycket! Softwaremonetoring är jag inte säker på om jag har aktiverad på låg latenzy, ska kolla när jag kommer hem. När jag inte har rec på så kommer det ändå ut ljud, har du någon aning vad det kan bero på?
  3. Tack för alla svar! Jag ska kolla in DI-box för jag tror inte jag har någon högohmig instrumentingång gång på mitt ljudkort. Jag kopplar in gitarren in i ljudkortet sen in i förstärkarplugg i Logic.
  4. Vet inte riktigt hur jag ska förklara, låter som en billig förstärkare ungefär, använder Logic Pro 9. Vid metaldist låter det bara grötigt och går inte få något bra ljud alls med mycket dist.
  5. Just nu när jag kopplar in en elgitarr/bas i datorn så låter det väldigt konstig och min kompis sa att det löste sig när han kopplade in sin bas i en mixer sen i ljudkortet, han liknande ljudkort som jag har och liknande mixer som jag tänkte köpa. Han sa att det har med försteget och slutsteget att göra, stämmer det?
  6. Tjenare! Har kollat runt lite här på forumet i några månader och tänkte att det var dags för mig att bli medlem. Nu är det så att jag har börjat med en liten hemmastudio och behöver lite hjälp från dom som är lite mer kunniga om vad jag bör köpa/göra härnäst. Just nu så har jag: En 27" iMac, 2.7 Ghz Quad core i5 processor med 8Gb ram Ett TC.Electronics Desktop konnekt 6 ljudkort Ett par Yamaha HS50M monitors inkls monitorställ Ett antal elgitarrer/akustiska gitarrer och en bas Ett par Sennheiser HD 380 Pro Det jag tänkte införskaffa är: En mixer, tänkte köpa en begagnad Peavey P8 som jag kunde få för ett bra pris Ett keyboard, tänkte mig M-Audio Oxygen 61 Rode NT1-A med ett mickstativ Vad tycker ni om det? Vad mer bör jag lägga till på inköpslistan, och är det något jag borde ändra på? Kan tillägga att jag främst kommer spela in akustisk gitarr och sång (i samma rum där studion är, har tyvärr ingen tillgång till ett bra separat rum där jag kan spela in sång och gitarr. Kommer även spela in elgitarr, tänkte då micka min förstärkare och undrar om ni har nå bra tips på någon relativt billig mikrofon som skulle passa till det? Tack på förhand! /Max
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.