
Prelude
Medlem-
Antal inlägg
118 -
Gick med
-
Senast inloggad
Rykte i communityn
2 Neutralt-
förvirrad ang monitorer (otroligt tacksam för hjälp)
Prelude svarade på backside's inlägg i Diskussioner
Det låter mest som att du är van vid att lyssna på högtalare som återger ljudet "fel", dvs förstärker bas och diskant en hel del. Studiomonitorer är byggda för att, så bra som möjligt, återge balansen mellan frekvenser så ärligt som möjligt. Detta för att en mix ska låta bra på alla typer av system, inte bara just dina datorhögtalare med sub. Kan ta ett tag att vänja sig vid detta om man är van vid att annars lyssna med t ex maxad bas.- 12 svar
-
- studiomonitorer
- kicksample
-
(och 1 till)
Taggade med:
-
Superior Drummer 2 - Hur jobbar du och varför gör du så?
Prelude svarade på laban1's inlägg i Diskussioner
Går det att köra EZ-drummer expansions i Superior Drummer? Och isf i 24 bit? -
Har byggt två Warmoth-gitarrer, en tele och en strata. Båda är fantastiskt bra. Extremt belönande att speca gitarren exakt som man vill ha den och sedan bygga ihop den själv.
-
Jepp.
- 27 svar
-
- produktion
- skivor
-
(och 2 till)
Taggade med:
-
Kan vara jorden. Testa att koppla monitorerna till en grenkontakt som är ansluten till ett uttag i ett annat rum med separat jord från den kontakt datorn är ansluten till. Förmodligen inte kabelns fel.
-
Diskussion och tankar kring Yamahas nya HS-serie
Prelude svarade på KlasVonKlas's inlägg i Diskussioner
Sitter själv med ett par HS80 och tycker att de är fantastiska med tanke på priset. De har ju såklart sina brister, bl a djupet kan ibland vara lite svårbedömt tycker jag. Min fråga då: Någon som har kunnat jämföra HS80 med nya HS8? Eller HS50 mot HS5? Hur stor är skillnaden egentligen? Skulle kunna tänka mig att uppgradera ett snäpp. -
De Lyckliga Kompisarna - "De ofrivlliga konstnärerna", ny EP!
Prelude svarade på JJRockford's inlägg i Diskussioner
Exakt vad jag alltid tänkt på också! Jävligt enkla grejer blir plötsligt toksnygga. Skickligt! -
De Lyckliga Kompisarna - "De ofrivlliga konstnärerna", ny EP!
Prelude svarade på JJRockford's inlägg i Diskussioner
Mart är nog min favoritbassist. Jag lyssnar fortfarande på deras självbetitlade skiva då och då och ryser av basgångarna. -
Strömförsörjning till gitarrpedaler. Som fungerar?
Prelude svarade på Guitar Nilsson's inlägg i Diskussioner
Nu vet jag inte så mycket om just din fuzz men fuzzpedaler kan vara rätt känsliga för strömförsörjning. Iaf germaniumfuzzar låter bäst på batteri. -
Tackar!
-
Budget är väl inte skrivet i sten men inte mer 3000 tänker jag. Har ju länge suktat efter RME-kort men kan inte riktigt motivera priset. FW eller USB spelar ingen större roll (har ett Texas Instruments FW-chip). Så länge det är stabilt, har låg latency och låter bra dvs. PCI(-e) skulle också funka men det verkar inte finnas mycket på den fronten i prisklassen. Har länge levt i tron om att USB har lite högre latency men kanske inte riktigt stämmer längre, iaf enligt RME som ska komma ner i samma latency för både FW och USB. Hur ligger det till där egentligen? (Nu blev det lite sidospår direkt, inte ointressant dock. Viktigast i den här tråden är dock fortfarande instrumentingångar!)
-
Har ett Focusrite Saffire (första modellen tror jag, den vita) och instrumentingången börjar klippa redan med single coil-mickar. Humbuckers är inte att tänka på. Spelar mest in aktiva mickar och då funkar ju linjeingången men det hade ju vart kul att slippa vara begränsad till det. Har förstått att det inte är ett helt ovanligt problem bland diverse ljudkort så jag undrar om ni har några tips på ljudkort med bra Hi-Z-ingång som inte är tokdyrt? Har ingen användning av jättemånga kanaler men det får gärna ha S/PDIF och bra drivers.