”Min mission är att sprida mina kunskaper och erfarenheter till alla sorters ljudtekniker och musiker om hur man skapar bra PA-ljud genom att förena tekniskt kunnande med känsla för ljudet och musiken.”
Jag skriver om PA-ljud i tidningen Studio och är författare till boken "Jakten på det Perfekta PA-ljudet". Besök gärna min hemsida: http://Ljudteknikern.se - Din Ljudtekniker på nätet. Mvh Hans Nicklasson
Att höra sig själv och sina medmusiker bra är viktigt för ett bra framförande. Medhörningen påverkar även ljudet som publiken hör, speciellt i små lokaler. Rundgång och dålig medhörning brukar gå hand i hand. Vi tar ett helhetsgrepp på medhörning.
Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.