Jump to content
Annons

santander

Medlem
  • Antal inlägg

    6
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av santander

  1. Har fått tummen ur och fixat adaptern nu. men fattar inte riktigt hur jag ska göra för att spela in. bruset är kvar men försvinner när jag sänker gainen. Någon vanlig själ som vill förklara? har Saffirecontrol, fl studio, cubase och reason installerat nu samt uppdaterat ljudkortet. Mvh. Edit: värt att nämna är att jag inte hade installations cd till ljudkortet och att jag tankade saffirecontroll och då även saffire vst plugins (senaste versionerna). Installerade vst pluginen både till mappen som automatiskt kom och till vst mappen till fl studio.
  2. nån som tror det kan vara kabeln? (inte fått tag i den adapter eller förstoringen eller vad det heter)
  3. Ska hämta min förstoring imorn och testa. Annars misstänker jag kabeln om det inte funkar då. det sprakar när jag rör på den som det glappar typ.
  4. Fick tag i en sån förstoring. Men vad ska jag ha för asio inställningar?
  5. Okej Tror jag har rätt drivrutiner iaf. Dom lurarna jag har passar inte i mitt saffire. finns det ngt jag kan koppla emellan? Ska jag sedan ställa in asio så allt går igenom det externa och inte interna ljudkortet?
  6. santander

    Hjälp med micken.

    Hej, Är så att jag inte får ngt annat Än sprakande från min mick (tsm mt87s). Denna Är i sin tur kopplad till mitt focusrite saffire ljudkort och 48v knappen Är intryckt. Har Även vridit gainen till -20 så det lyser grönt som det ska. AnvÄnder mig av fl studio då jag kan det programmet bÄst. I mixern vÄljer jag rÄtt uttag och mono men får bara sprakande från den. Ändå har jag asio valt men alla out från ljudkortet Är av då jag inte får ngt ljud annars. Kan det bero på att jag har mina lurar i datorn istÄllet för ljudkortet? Har jag kanske fel drivrutiner till ljudkortet? Har iaf SaffireControl 2.7 installerat och Saffire vst plugins 2.3. SnÄlla hjÄlp mej börjar bli frustrerande att allt funkar utom micken då jag vill börja spela in sång och gitarr. Mvh.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.