Jump to content
Annons

MrLove

Medlem
  • Antal inlägg

    7
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt

Om mig

  1. Hejsan, Om ljudet i början är mest hörlursläck så kanske jag måste se över min studio 😉 -64db (86hz) och -81db (603hz) (bifogar analys på bruset/läcket i början) Min nivå på -66db är nog ganska acceptabel ändå. Jag fick ju ner nivån med 7db genom att flytta ut datorn i hallen då min dator låter lite väl mycket.
  2. Hej, Jag har en db-mätare. Den mäter 32 dBA (fast), 45 dBA (fast), 06 dBA (slow). Som jag nyss nämnde här ovan så undrar jag även, utöver akustikisoleringen, om min mic och pre-amp inte brusar för mycket så det är igentligen själva inspelningen som är intressant då jag inte har någon annan studio att jämföra med än era här på forumet 😄 FYI så spelar jag in med Saffire LE, Supreme TU-97 mick och TC VoiceTone Correkt (inga värstingprylar direkt, voicetone mer some guide samt att den har kompressor och eq).
  3. Spela in "tyst ljud" i studion med samma nivåer på pre-amp som när du spelar in sång (eller bara monitorera värdet i DAW:en med micken triggad). Det jag är ute efter är bara att veta om den akustikisoleringen jag har är tillräcklig (ljudbaffel+mic reflection filter) samt om min mic och pre-amp duger (inte brusar för mycket). Tänkte kolla med er här på forumet då jag aldrig har satt min fot i en "riktig" studio för att kunna jämföra.
  4. Min nivå på bakgrundsljudet när jag spelar in är -66db. Vad har du för nivå? (jag är nyfiken om jag har isolerat min hemstudio bra eller inte). (följdfråga till https://www.studio.se/index.php?showtopic=11068, men jag tyckte att det passar bättre att ha detta som en egen tråd)
  5. Har nu provat och får ner nivån till -66db då det går att stänga dörren även med sladdarna under (en firewirerepeater-sladd på 5 meter, 5 meters vga-sladd och även strömsladden till datorn). Usb-tangentbord med mus inbyggd. Fungerar perfekt.
  6. Hur många decibel visar mic-nivån i inspelningsprogrammet för er (genom att bara ha datorn på och trigga insignalen ifrån micken)? Min visar -58db med datorn i rummet, då jag min dator låter väldigt mycket (c:a 3 meter ifrån micken). Har dock ett reflektionsfilter (SE Electronics) till micken och en ljudbaffel bakom (ClearSonic SORBER S4-2) som dämpar några decibel. Jag ska prova att ställa ut den i hallen, men problemet då är att jag inte kan stänga till dörren p g a sladdarna och då är mitt problem ljudet ifrån ungarna och frugan ifrån de andra rummen. Jag "gatar" inspelningsspåren i alla fall sen med hjälp av en bra gate-kompressor (silent på allt under -57db). Detta hjälper att ta bort bakgrundsljudet mellan rösttagningarna, men när sång spelas in så kanske -57db i bakgrundsljud är lite väl mycket och jobbigt att få bort i mixen sen? (Jag slår också på högpassfiltret i pre-ampen för att ta bort låga frekvenser ifrån bakgrundsljud).
  7. Jag köpte en Dunlop Heil Talkbox först som inte har inbyggd förstärkare, men en starkare driver (100 watts max power or 50 watts RMS). Problemet jag hade var att man behöver en topp-förstärkare då ingen inbyggd förstärkare finns i den så jag bytte ut den mot en Rocktron Banshee 2 där den inbyggda förstärkaren bara är på 5 watt. Jag tycker att 5 watt duger ändå, då man ändå spelar in i rätt låg nivå och får dra upp gain i pre-ampen på micken. Hemligheten att få till bra ljud ligger mer i ljudet du matar in i talkboxen. Med en microkorg får du lätt till det klassiska roger soundet. Det går även att få till ganska bra med en softsynth, typ FM8. Jag har provat lite med andra softsynthar och har fått till ganska intressant sound med Albino 3 och Predator.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.