Som titeln säger skulle jag vilja ha några synpunkter på det, då installationen inte vill fungera.
Datorn är ny-formaterad, har kört alla nödvändiga updates och drivrutiner förutom sp2 eftersom datorn går över till blåskärm vid sån installation.
Har fått det att fungera förut, när jag köpte kortet för ca 3 år sen. På samma dator. Nu hänger sig "controller installationen" och har låtit det stå och tugga
utan att det händer nåt, får boota om manuellt till slut. Testar jag att installera "audio" före (vilket man inte ska behöva, eller ens ska göra om man följer manualen) så bootar datorn om automatiskt efter den är klar, får inte upp några frågor ens om jag vill starta om datorn. Då har jag installerat "MEDIA" men det kommer fortfarande inte upp några alternativ på juli@ att välja på i windowsljudinställningarna
Det verkar vara nåt problem med windows, är det nån som har nån idé vad som behövs, för jag kan inte komma på vad jag missar.
Blev lite sugen på att spela in lite musik nu, och det får bli på den gamla datorn eftersom det är ett intern kort.
Förstår bara inte varför det har fungerat förut utan problem.
Tack på förhand.
/Granit