Tack för ditt svar drloop!
Att sänka buffern hjälpte tyvärr inte. Vad styr bufferten förresten? antalt triggade samlpes per tidsenhet?
Hittade lite trimtips på M-audios hemsida. Bla en länk till http://www.audioforums.com/windows-xp-optimization.php som var väldigt pedagogisk, gjorde nästan alla ändringar som var möjliga på min dator... det visuella, autostart, växlingsfil, inaktivera näterkskortet under användning av DAW osv.
Kikade på det med IRQ, också på M-audios supportforum... mitt kort hade samma placering som grafikkort och ethernetkort och då bytte jag fysisk plats på kortet vilket gjorde att kortet hamnade på en annan IRQ-plats.
Fortfarande knastrigt och hackigt när jag spelar upp och spelar in med ASIO under driver type. Kanske får leva med detta? Vid inspelning upplevde jag att det blev bättre när jag körde midisignalen in utan att trigga addictive drums samtidigt (lyssnade i ddrumsen istället). Så spela in med ASIO -> låg latency och spela upp med MME/DirectX -> mindre knaster. Är det lösningen eller kan jag göra något mer för att få ordning på knastrandet? Finns det andra mindre resurskrävande DAW?
// Oscar