Jump to content
Annons

Foxis

Medlem
  • Antal inlägg

    3
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Liten parantes, men live-spelningar som lösning på bristande ersättning för inspelade verk ser nästan ut att vara en myt. Ta fantastiska Imogen Heap som nyligen beklagade sig att hennes turné inte går runt. Visst, hon är inte gigantisk och har möjligen varit överambitiös vad gäller omfattningen av turnén, men det väcker ändå frågan: Om det ändå är så pass knepigt för en etablerad artist att få en turné att gå runt och ersättningen från "den nya modellen" (Spotify, iTunes m.fl.) inte är speciellt stor - vad händer då med mellanskiktet av musiker? Blir det bara U2 och Lady Gaga kvar? (Hua!)
  2. Hörnprodukten, LF Trap(?), dämpar väl ändå basen? Om inte, vilka alternativ finns det i Sverige som är prisvärda och fungerar? Jag är tacksam för ditt svar, men länken till sökresultatet ger mig inget. Jag hade sökt, och det mesta rör DIY (vilket inte är intressant) och Auralex, vilket jag inte tror finns att få tag på lätt här hemma? Tack på förhand!
  3. Hej, Jag har en projekstudio med usel akustik. Jag är rätt säker på hur jag ska komma tillrätta med problemen, men inte säker rörande vilken produkt jag bör välja. Tyvärr är DIY inte aktuellt pga tidsbrist. Foamzorb har jag kikat på en del, men är osäker på hur de står sig i förhållande till andra produkter? Jag har sökt en del här, men egentligen inte hittat några synpunkter. Vore enormt tacksam om någon ville hjälpa mig lite på traven. Är deras produkter och roomkits vettiga (blue/green/red), finns det andra produkter (som är tillgängliga i Sverige) som jag bör kika på? Tack på förhand! 😆
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.