Jump to content
Annons

Insania

Medlem
  • Antal inlägg

    3
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt
  1. Sedan håller jag med en del gubbar här... Ominstallation är fasen inte helt fel om du har en seg maskin.. Men backup är ju bra att fixa före. Ska du ha den som ren musikmaskin skulle jag nog kolla om det går få tag på en "lättad" XP version. Det finns de som plockar bort mycket onödigt skit ur XP och lägger upp på div sidor.... Du tänkte ju ändå köra icke helt lagligt 😄 Men isf lär du kolla före vad de tagit bort. Många som tävlar i 3DMark mm och vill ha max ur maskin vid benchmarks kör tex med lättare XP versioner. Fast iofs, har du en monsterdator lär det inte vara nödvändigt.
  2. Nej drar du ner engelsk version så skapar den bara program files har jag för mej. Japp korrekt.. Avinstallera först, ta bort mappen Program files och återinstallera men välj vanliga program mappen vid ominstallation... Problem solved.
  3. Att "Program" mappen kommer upp i XP vid omstart beror ofta på att du installerat något/några program som skapat mappen "Program files". Testa att avinstallera detta/de program, radera sedan mappen Programfiles och installera om programmen som låg där, fast denna gång ser du till att de installeras under mappen "Program" istället. Att det skapas en mapp med namnet "Program files" beror många gånger på att det är ett rent engelskspråkigt program som inte har svenskt stöd. Dessa vill då automatiskt skapa mappen "Program files" eftersom den heter så i den engelska versionen av XP. Så... Troligtvis inget virus.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.