Min erfarenhet av de åren jag kört gitarr stärkar sims och EzDrummer så kan jag säga att det INTE är färdigmixat.
EzDrummer får du räkna med att använda multichannel (Samma sak som att mixa ett uppmickat trumsett, du får alltså pukor på egen kanal, kagge på egen osv.
Det beror ju även helt på vad för typ av musik du tänkt o göra. Men i regel för allt jag gjort så har det varit diverse EQ på trummorna, dista snaren o självklart kompressor(er)
Och om du ska köpa stärkar sim, så är det inget som mäter sig med Revalver Mk III, det finns oändliga lösningar i det programmet, du kan gå ända in i komponent nivå för o få till det du vill ha 😲
Den har även stöd direkt i programmvaran att ladda Impulser, vilket är enligt mig är nyckeln till o få ett bra gitarrljud. Även här krävs det förmodligen EQ, Kompressor för att nå ett proffsigt sound 😆 Men hur du än gör så vet du att det bara är o höra av dig om du vill ha lite tips!
Här har du lite tracks som jag gjort med Revalver/Amplitube Metal och alla tracks är EzDrummer. www.myspace.com/ageofgeburah