Hm, spännande läsning. Tack för alla svar.
Alltså, jag har ju verkligen skitdålig koll på allt det här (om ni undrade varför jag skapade den här tråden...). Så någon vänlig själ får gärna berätta exakt vad Logic gör som inte Garageband klarar av. Och Ableton, shit, vad är skillnaden där? Det enda jag vet är att jag testat Reason och att det inte känns som något för mig. Har fått intrycket att Logic är nästa hållplats när man känner sig klar med Garageband. Å andra sidan är det just fetare ljud (och ett bättre gränssnitt) jag är ute efter.
Jag vill att mina låtar ska låta BÄTTRE, och det är förstås slutmålet för alla som håller på med sånt här, men jag vet inte riktigt hur jag tar mig dit på bästa sätt. Jag har väl blivit lite avundsjuk på vänner som haft vettiga program och studioutrustning hemma, de har verkat ha så otroligt mycket större möjligheter och allt de gjort har också låtit ljusår bättre än mina tama skisser (och jag hoppas att det inte bara har med låtskrivartalang att göra...). Jag menar, jag går alldeles sönder när jag hör en riktigt tung synth eller trummaskin. Inbillar mig lite att jag måste köpa något sånt i hårdvaruväg när jag vant mig vid Logic, för det har låtit så OTROLIGT mycket bättre än det jag har i Garageband (även om jag skruvar och pillar och distar livet ur varje ljud).
Passar på att upprepa de här frågorna också: På vilket sätt blir ljudet sämre med det inbyggda ljudkortet? Jag har kollat på Apples rekommendationer, men tror ni här på forumet att min dator orkar med Logic Express bara för att det sägs från officiellt håll att den ska göra den? Garagebands gränssnitt hackar och hostar så jag blir tokig, men det kan ju bero på RAM-brist.