Jump to content
Annons

axelsson89

Medlem
  • Antal inlägg

    5
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av axelsson89

  1. Nya insikter här.. Ljudet är kasst både när jag spelar in (eller spelar i allmänhet) och när jag spelar upp det efter inspelning. Att det är dåligt hörs bara mer tydligt när jag spelar upp det. Men alltså, Jag har Cubase LE 4, har kopplat basen in i mitt ljudkort (AUDIOBOX USB), ljudkortet är externt och det är tele-ingång. Ah blandade ihop termerna lite, det är amplituden som alltså inte är för hög. Jag får signal både in och ut. Tackar för svar, hoppas på fortsatt hjälp!
  2. Hmm du pratar med en nybörjare här. Vad är preamp? Tänk att du ska förklara för en bebis.
  3. När jag gör en inspelning med min el-bas i Cubase låter det bra när jag spelar in men sedan när jag ska spela upp det låter det förjävligt - skorrar, typ som om det var inspelat alldeles för högt. Men jag har kollat pitchen och den ligger inte "i taket" så att säga. Nån som vet vad felet kan vara? Jag spelar in genom ett externt ljudkort som heter Audiobox USB. HELP MEEEEE! Tack på förhand!
  4. Kanske kan detta vara till hjälp (så att ni kan hjälpa mig dvs): I min device setup hittar jag följande info: Input Latency: 5.986 ms Output Latency: 7.982 ms Lower latency(rutan "i-klickad") Adjust for Record Latency (Rutan inte "i-klickad")
  5. En nybörjare med lite behov av hjälp! När jag spelar in med min Keyboard, exempelvis trummor till click, ligger jag synkat vid inspelning. Men när datorn ska spela ljudet ut blir det helt "ur takt" så att säga. Jag tänkte att det kanske hade å göra med nån sorts latency med saken är att det inte ligger konstant osynkat - utan sker bara emellanåt. Jag har ett Audiobox USB ljudkort och keyboarden är en Keyrig USB. Tack på förhand!
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.