Testa också att dra bas-frekvenserna på ljudet ordentligt, så känns det längre bort... även lite lek med panorering i relation till andra "närmare" ljud kan vara till nytta. Generellt brukar "varmare" ljud låta närmare och "kalla" ljud längre bort.
Jag har samma problem, 3:an är avsevärt långsammare än 2.5:an på att ladda låtar. Dessutom har den lite konstiga problem, som tex. att om jag kopierar ett anslag i trummaskins-spåret, spelar och stoppar, så har den försvunnit ur minnet!
Malström är absolut minst lika bra som Subtractorn, de är ju helt enkelt olika!
Subtractorn tycker jag passar mycket bra till typ renare "analoga" synth-ljud, feta ljud, basar och sånt. Malströmen passar bättre till ljusare leads, glas, metall och effekter. Man måste bara ha lite tålamod och skruva en del ;-)
fridens...
Apropå nybörjare. Jag tänkte slänga ihop en hemmastudio och behöver sjyssta hörlurar för båden lyssning när man sjunger in och att använda när jag vill mixa och manipulera med ljud. Jag vill ha hörlurar som ger ett så eh.. "neutralt" och ärligt ljud som möjligt och naturligtvis isolerar ute annat ljud.
Priset kan ligga på allra max 1500:- men helst runt 1000:-
Likaså undrar jag om MIC för hemma bruk för att kunna sjunga in med bra kvalité och även kunna ta upp ljud om jag känner för det, typ -åh om jag slår på den hära kastrullen så vill jag kunna sampla det rätt så bra. Jag har bla blivit rekommenderad att då måste jag lägga typ 5000:- på den för allt under det är nästan samma skräp, medans nån annan sade att en 1000:- AKG MIC (tror jag det var) skulle duga jätte bra.
Hmmmm?
Nån som kör detta ljudkort på en PC och kan säga huruvida kortet är bra?
Jag har inte hittat nån vidare info på latencyn och undrar över detta.
Tjenis :-)
Tjena all ljudnerdar! Jag vill åsså bli ljudnerd och skaffa mig lite leksaker eftersom jag sedan en tid gör musik i Reason.
Först behöver jag möjligheten att producera låtar hemma med bra kvalité och sång.
Jag har tänkt ett sjysst ljudkort, mic + preamp, micstativ, duktiga hörlurar och även en MIDI klaviatur.
Det jag har kollat på är M-Audio Delta 1010 LT.
En AMD mic för ca 1000:-
Extern pre-amp för ca 600:-
Sen surfade jag lite på M-Audios MIDI klaviaturer.
Jag behöver hjälp med att få en uppfattning av vad man ska leta efter, bra grejer för inte för stora pengars å så... alltså sånt en grönis måste veta :-)
Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.