Kan testa att spela in med min 12-strängade... Lät som en bra idé. Även om man inte åstadkommer samma ljud så kan an vidga sina vyer.
Har du inbyggd mick i den? Spela den genom en gitarrförstärkare med en hel del reverb. Sen en annan sorts elgitarr på det plus en 12-strängad inspelad akustiskt.
Sätter man cappo på en gitarr kan man få den att låta som två olika gitarrer.
Tack för tipset. Ska testa det
Spela på en tele i stalläge genom en Fender Twin eller dylikt och dränk skiten i ett fjäderreverb och dubba sen borde du vara hemma, möjligen att det ligger nån väldigt snäll overdrive där nånstans också.
EDIT: Fan diggar verkligen låten
har länge funderat på att skaffa en tele... Eller jaguar... Tack så jättemycket för tipset. Det är nog Reverbet som gör det mesta!
Hej gott folk. Jag skulle behöva hjälp med att åstadkomma ett gitarrljud. Gitarren i början på den här låten http://www.youtube.com/watch?v=T6RSCstdRiw.
Tack på förhand
August
Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.