Jump to content
Annons

saxaholic

Medlem
  • Antal inlägg

    4
  • Gick med

  • Senast inloggad

Rykte i communityn

0 Neutralt

Om mig

  • Kön
    Kvinna
  1. saxaholic

    Saxofon

    Jag spelade Altsaxofon när jag var liten, sådär i trean eller nåt. Nu har jag återupptagit mitt spelande. Har nu spelat sen i höstas. Nu har jag tänkt lite på sopransaxofon. Hur är det egentligen? Är det samma grepp som på en altsaxofon? Och vad är den största skillnaden mellan alt och sopran? 😮
  2. saxaholic

    Pianonoter

    Jag söker febrilt efter noter till filmmusiken från "Amelie från Montmartre." Någon som vet vart det går att få tag på? 😏
  3. Även jag rekommenderar att du uppsöker en saxofonist och lär dig av denne. Annars så tycker jag att du ska beställa en "Blåsbus 1" eller liknande, böckerna är gjorda för barn, men när jag skulle börja spela igen efter ett uppehåll på 5 år så hjälpte det mycket ändå. De är billiga och kommer på posten ca två dagar efter att du beställt den.
  4. Hej, spelar också sax 😉 Jag vet en man som bor i dalarna som köper upp träblåsinstrument, bara saxofon och klarinett tror jag, helrenoverar dem, sen säljer han dem. Men jag tror även att han renoverar ens eget instrument om man frågar. Jag köpte min nuvarande sax av honom, den har han gjort ett otroligt jobb med. Så jag rekomenderar honom varmt. Ulf Mehlin heter han, bor i Bjursås.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.