Jump to content
Annons

johannesroth

Medlem
  • Antal inlägg

    6
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av johannesroth

  1. Tro det eller ej, men jag uppgraderade till Tiger 10.4.11 idag som INTE stöds och problemet försvann. Pro Tools rullar på lika bra och fint som det brukar göra. IRONISKT!
  2. Det finns inga drivrutiner för Mbox till Leopard än. Kort och gott, det går inte så bra att köra Pro Tools i Leopard. Det ryktas om att nya drivr. kommer i februari.
  3. Ok det låter ju lite tråkigt. När jag kollar "Om den här datorn" står det 2x3Gzh Okänd, så antagligen är det ju inte exakt samma firmware som du säger. Men det känns väldigt långsökt att felet ligger i det. Tydligen är ju tattar Digidesign (ursäkta uttrycket) väldigt petiga med sina krav på Macarna. Extremt störande.
  4. Hmm vet inte om det är Intel I965, i alla fall är den köpt i Aug 07, så det var när dom hade släppt 8-kärning konfg. Nu sitter det 2x3Ghz Quad-Core Xeon X5365 "Clowertown"
  5. Mbox 2 är drivet via USB. Men jag har ju starka funderingar på att köpa ett FW-kort. USB suger ju lite extra kraft på CPU:n. Kan tillägga att det inte är nya Mac Pro, utan den som kom precis innan.
  6. Tjena tänkte om någon har lite idéer om ett problem jag har. För några veckor sedan ägde jag en MacBook Pro 17" 2,4 Ghz, 4 Gb RAM osv. Jag sålde den och har köpt en Mac Pro, 2x3Ghz (8-kärnor), 4 Gb RAM osv. Jag kör Mbox 2, Pro Tools 7.4, OS X Tiger 10.4.9 Med Mac Pro får jag knaster vid uppspelning. Har läst mig till att det kan bero på buffer-sizen. Grejen är att på MacBook Pro:n körde jag 512 utan knaster men på Mac Pro:n knastrar det på 512! Nu har jag varit så lat att jag inte har testat att höja buffer-sizen och kolla om det försvinner. Sitter på jobbet nu med, så det blir lite svårt 😳 Mac Pro är ju i regel en grymt mycket snabbare dator. Vad kan detta bero på? jag kan ju tillägga att det inte är Apples orginal-processorer som sitter i (Exakt samm modell som dom säljer, fast dom inte är isatta av Apple) Har i övrigt inget strul med datorn. Någon med en idé?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.