Hur menar du?
Om jag aktiverar monitorknappen så ändras fortfarande "volymstapeln" i takt med att jag drar i volymregeln, även om jag inte påverkar insignalen.
Enligt Steinbergs egna rätting av manualen ska det räcka med att klicka på Monitor-knappen, men detta verkar vara Post Fader, som du själv säger.
Enligt diskussioner på Steinbergs eget forum kanske du måste ha inspelningen aktiverad på spåret, alltså Rec-knappen ska lysa för att det ska bli Pre Fader. Det kan också vara som så att du måste ha spåret markerat. Jag vet inte för jag kan inte testa själv. Om du har volymreglaget på 0db borde i och för sig mätningen funka rimligt bra i alla fall.
Det är dock lite knepigt om du har stereospår för där verkar det som om inställningarna för Pan påverkar signalmätningen.
Här är en diskussion på Steinbergs forum
http://forum.cubase.net/phpbb2/viewtopic.p...ce7bc1c61c9f058