Jag skrev ju i under underrubriken på tråden att jag inte hittar i BIOS. Alltså så vet jag ju hur man tar sig i BIOS men det är ju där jag inte hittar. Har letat i alla menyer..
Tack Linus, skall testa detta.
/M
På min bärbara gäller F11 för bootmenyn......
Bättre att du använder dig av XP isf. En polare köpte en ny dator med vista för 2månader sen och i princip all hårdvara har strejkat vid installation av nya drivrutiner 😏
Jo det blev en formatering av Vista-partitionen, det blev bara en massa irq-konflikter med drivrutinerna till grafikkortet. Nu kör jag med XP tills
det blir dags för ny dator. 😏
Köpte ett Radeon HD 2600 pro pci-express till min gamle P4 härom dan.
(Ja jag vet att kortet har fläkt!) 🙂 Ska bli dotterns speldator snart.
Problemet är att datorn kraschar efter installation av drivrutinerna.
Datorn är gammal och det sitter ett Asrock P4 880 dual pro moderkort på den, kan det vara detta som gör att det inte funkar? Grafikortet funkar klockrent på samma dator med XP.
Tips emottages tacksamt! Funderar om det även kan vara skärmen som inte pallar Vistas grafik..?
En Samsung 930bf.
Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.