Tusen tack för era svar! eresseraca vad menas med "offset"? Jag har testat att sjunga in med headset på ljudinspelaren på min dator. Har inget program än och är kass på sånt.
Matthew L, jag får kolla upp den där tidningen 🙂
Danne D tack för dina tips, jag ska börja testa. Med vilka tänder ska man bita tag i pekfingernageln förresten? Artikulera måste ja nog träna på också ja.
Såå, en annan fråga om nån har tid. Undrar; är det här med rösten som med vilken annan träning som helst? Om jag styrketränar får jag stora muskler men blir sämre på att löpa. Om jag löptränar får jag bra uthållighet men blir inte lika stark som en som styrketränar. Intervallträning för sig och uthållighetsträning för sig. Ska man bli grym på nåt så får man välja, i idrottens värld. Lite så är det ju.
Men är det samma med rösten? Är det så att man får göra ett val; vill jag ha en ljus vacker röst som Neil Young eller Simon och Garfunkel ELLER, vill jag låta mer som Johnny Cash, Bob Dylan eller kanske Joe Cocker?