Jump to content
Annons

Henrik Andersson Vogel

Administratör
  • Antal inlägg

    583
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    2

Allt postat av Henrik Andersson Vogel

  1. Äntligen tävlingsdags igen! Vässa dina mixarskills, för här får du sätta tänderna i en toppenlåt med artisten Clara Alm. Inte nog med det, du har dessutom chansen att vinna fina priser från tävlingens sponsor Yamaha.
  2. 67 nedladdningar

    Flerspårsinspelningen till Clara Alms låt Vakta elden, som används till mixtävlingen med Yamaha i februari-mars 2025.
    Gratis
  3. Transformer från TK Audio är en helt analog enhet med ett antal separata kretsar som alla bidrar med harmonisk distorsion och mättnad av olika karaktär. Kretsarna kan drivas olika hårt, vilket ger en bred palett av ljudmöjligheter.
  4. Ledsen, men det är inget vi har möjlighet att lägga resurser på.
  5. Svenska Bogren Digital släpper en ny gitarrförstärkarplugg i samarbete med Silenoz från Dimmu Borgir. Pluggen bygger på MLC S_Zero 93, vilket är Silenoz' handbyggda signaturförstärkare. Många möjligheter och majestätiskt ljud utlovas.
  6. Det finns många verktyg för att bearbeta transienterna hos ett ljud, för att göra ljudets anslag skarpare eller mjukare. Wavesfactory Quantum tar dock konceptet inte bara ett, utan många steg längre.
  7. Det var ju rimligt eftersom ni förband er till det på affischen. Annars hade någon kunnat bli förbannad.
  8. Brittiska tillverkaren SSL har tidigare gjort succé med sina ljudinterface för bordsplacering. Nu släpper företaget SSL 18, ett rackmonterat USB-interface med 26 ingångar, varav åtta med mickförstärkare, och 28 utgångar.
  9. Marshall är inte blyga på årets NAMM-mässa utan lanserar två helt nya produktserier, Modified och Overdrive Pedals, och utökar dessutom Studio-serien med nättare versioner av 90-talsklassikern JCM900.
  10. Veckans pluggtips bjuder på automatisk automatisering. Noiseworks Dynassist gör livet lättare genom att analysera ett ljudspår och skapa en jämn och snygg volymautomatisering, som kan redigeras i efterhand om man inte är nöjd.
  11. Nu blir ett av Alan Parsons hemliga vapen tillgängligt i pluggformat. PSP Audioware har tillsammans med Alan Parsons utvecklat Wobbler, en plugg som bygger på en unik effektenhet som har hörts på bland annat The Dark Side of the Moon.
  12. 1992 släppte MESA/Boogie förstärkaren Dual Rectifier Solo Head, vilket snabbt blev en av de mest populära förstärkarna för rock och hårdrock. Företaget meddelar nu att man återutger den eftertraktade förstärkaren.
  13. Att manipulera tonhöjd och formanter hos röster innebär många kreativa möjligheter. Veckans plugg heter Little Alterboy och gör precis det. Och nog kan man väl använda en sådan på annat än bara röster?
  14. Det är ofta ganska subtila skillnader mellan olika mikrofonförstärkare, definitivt om man jämför mikrofonförstärkare som är inbyggda i ett ljudkort mot sådana som är inbyggda i en mixer. Men även om man jämför en billigare inbyggd mickstärkare med något mer esoteriskt är det sällan några milsvida skillnader. Det är oftast mycket mer markant skillnad mellan olika mikrofoner, till exempel. Vissa ljudkällor är bättre än andra på att avslöja skillnaderna, ofta lite mer komplexa ljud som lite lätt distad gitarr eller en djup ridecymbal. Personligen har jag några micksteg av lite finare slag, mest för att jag råkade komma över dem till ett så bra pris att det hade varit korkat att inte slå till. Men det är knappast så att jag skulle gråta över att enbart använda de som finns inbyggda i mitt interface.
  15. Ferrofish är en etablerad tillverkare av digitalomvandlare som nu släpper Pulse8 AE. Det rör sig om ett ADAT-interface med åtta in- och utgångar i den högre skolan.
  16. Nio välljudande och klassiska kompressorer i en enda plugg – kan det vara något? Det kan det såklart! I veckans pluggtips undersöker vi DMG Audio TrackComp.
  17. Deadmau5 lanserar en serie exklusiva studiohögtalare i samarbete med tillverkaren Telegrapher. Det rör sig om specialversioner av befintliga modeller från Telegrapher, med Deadmau5-grafik och ett signerat äkthetsintyg som medföljer varje exemplar.
  18. Solar Guitars, som drivs av svenske Ola Englund, släpper en uppgraderad version av sin populära modell Pyro Rojo.
  19. Det finns många reverbpluggar, och det finns många delaypluggar också. Men Waves CLA Epic sticker ut genom att kombinera delay och reverb på ett intressant, användbart och riktigt inspirerande sätt.
  20. Reason Studios släpper idag Reason 13.1, en uppdatering som innehåller mer än det blygsamma versionsnumret först låter ana. Användarna får två nya Player MIDI-effekter, en ytterligare förbättrad sökfunktion och nya funktioner i sequencer-delen.
  21. FabFilters innovativa equalizer Pro-Q har tagit ljudvärlden med storm, och nu är det dags för den fjärde inkarnationen. Uppdateringen innehåller en rad nyheter och förbättringar.
  22. Rita LFO-kurvor på fri hand med MidiShaper och använd den för att styra dina mjuk- eller hårdvarusyntar. De uppfinningsrika britterna Cableguys ger MidiShaper en rejäl uppdatering i och med version 1.6 som nu finns tillgänglig.
  23. Vid årsskiftet stänger en av Sveriges mest seglivade småhandlare av studioutrustning ned sin verksamhet – Holmerup Musik tackar för sig efter mer än 25 års verksamhet.
  24. Förstärkaren MESA/Boogie Mark IIC+ utgjorde en milstolpe i gitarrvärlden när den gavs ut tidigt 1980-tal. Tillverkaren meddelar nu att man kommer att återutge modellen, både som 1x12-kombo och separat förstärkartopp.
  25. Den dubbelhalsgitarr som Jimmy Page använde med Led Zeppelin återutges nu av Gibson Custom Shop i Nashville. Jimmy Page EDS-1275 Doubleneck VOS är en detaljerad rekonstruktion av Jimmy Pages gitarr och finns redan nu tillgänglig världen över.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.