Jump to content
Annons

whore

Medlem
  • Antal inlägg

    15
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av whore

  1. Håller med rätt många av de ovanstående inläggen. Skulle lätt satsa på en Gibson. Det som talar till en ESP Eclipse's fördel, är väl att den väger typ.... noll, och många Gibson-guror väger en del. Men det varierar ju också, förstås. Gillar inte soundet i EMG-mickarna alls. Det känns verkligen bara som att dom är bra på en sak, om ens det... "Spela stenhårt", du vet.
  2. Jo. Stativen (beroende på vilken serie och sådär, gissar jag på) kan vara riktigt trevliga. Har en del till mitt nuvarande kit. Samma sak gäller vissa av trampen också. Hade en Mapex-pedal för några år sedan. Den var grymt skön, med tanke på priset. Jag har aldrig upplevt något positivt om Mapex trummor. I alla fall om man jämför med Tama eller Pearl, hur som helst.
  3. Tja. Delvis. Fast å andra sidan så har jag haft ett gäng kit nu. Och rent allmänt så känner jag att Tama och Pearl funkar svinbra, vad man än spelar. Fast det beror som sagt på. Gillar ju bara Tama's Starclassic-serie. Dom andra känns lite sådär. Många gillar Superstar/Rockstar, men jag har aldrig gillat dom, även om även dom används profissionellt. Då föredrar jag som sagt Pearls billigare kit. Ett export eller något sådant. Men har man 20.000 på lager så borde man inte tveka på ett Starclassic. Det funkar verkligen till det mesta. Jazz, blackmetal, deathmetal, pop, rock - you name it. Fast jag måste erkänna att jag skulle vilja byta mitt Starclassic i Björk emot ett i Lönn, för det är ju skaplig skillnad. Det är rätt svårt att stämma dessa björktrummor högt, och samtidigt få det att låta snyggt. Starclassic Maple låter mycket trevligare om man vill köra lite högre. Det är just det att jag aldrig har varit något för Yamaha, trots att jag har spelat på en del sådana kit. Fast som du säger så är Recording 9000 rätt poppis. Så ja... det beror väl antagligen på vad man ska spela och vad man gillar, gissar jag på.
  4. Tama Starclassic är ju det ultimata. Nypris på ett shellpack brukar väl ligga på runt 20 - 25.000kr. Men har du samma tur som mig så kan du hitta ett begagnat för 10 - 12.000kr. Och då har du en del cash kvar till cymbaler. De är lätt de bästa, mest prisvärda setten som jag har spelat på i alla fall. Yamaha? Men Jonas, nu får du väl skärpa dig, haha. 😎
  5. Öhm, rent allmänt bör det väl vara tvärt om? Jag är dock lite osäker på Mahognyn. Björk behandlar ju lägre toner bättre, och det blir lätt löjligt om man försöker köra höga stämningar på dom, medans lönn klarar det mesta bättre... typ...
  6. Själv är jag lite allergisk emot Mapex rent allmänt. Ska det vara något ska det vara Tama eller Pearl, helst Tama. Pearl gör nog dock lite vettigare nybörjarkit, om jag har förstått det hela rätt.
  7. Beror ju helt och hållet på vad du är ute efter. Själv kör jag på en Pearl Signature: Omar Hakim, trots att jag lirar metal (först och främst). Det är ju trots allt mer eller mindre en jazz-virvel. Men jag tycker att snärten är annorlunda men ändå helt perfekt. Helt underbar jävla virvel!
  8. Har några polare som kör sådana toppar kombinerat med 4x12 lådan då. Och jag tycker att den låter riktigt grymt. Riktigt bra grejer med tanke på priset. Ett extra plus är ju dessutom utan tvekan att man kan programmera och spara ljuden, som man sedan midistyr. Mycket trevligt.
  9. whore

    Death metal?

    Haha. Lycka till att köra Blast Beats på gitarren. 😎
  10. Ja, det kan ju verka bra. Men eftersom att SE är den gamla och LE är den nya, så finns det dock lite förbättringar på LE-modellen (som jag själv kör på). Det har t.ex tjatats lite om att SE:n är rätt dålig på att få till riktigt tunga distljud. Detta exempel har förbättrats avsevärt till LE-modellen. Även en del andra funktioner och sådär har förbättrats sedan SE-modellen. Men jag håller med dig. Jag har gärna också sett två expressions-pedaler även på LE:n.
  11. Då tycker jag att du borde kunna hjälpa mig också, hehe. Jag har satt ut locators ordentligt, jag har lyckats att spela in, jag kan lyssna på låten i Cubase, jag kan exportera, men det går inte att lyssna på låten när den väl är exporterad.... Några förslag?
  12. Vox Tonelab LE är gudomligt bra...
  13. whore

    EZ Drummer

    Tyvärr. Jag får det inte att funka. Jag har installerat om det, och hittar plugin-grejerna i respektive program (Sonar och Fruity Loops). Men jag kan FORTFARANDE INTE få fram trumsettet som det står att man ska få fram det, eller EZ's mixer eller liknande... När jag ska slänga in en kanal med EZ Drummer i FL, så kommer det bara en tom Sampler-kanal, utan några som helst speciella inställningar... Någon som vet hur jag ska göra?
  14. whore

    EZ Drummer

    Så när jag installerar EZ så ska DLL-filerna och liknande hamna i respektive program, utav sig självt? Har läst manualen nu. Kan ha upptäckt felet... får se om det funkar, när jag installerat om allt...
  15. whore

    EZ Drummer

    Ja. Som ni kanske förstår så undrar jag hur man får in EZ Drummer, så att det funkar i Fruity Loops Studio 6.0. Jag har slängt in DLL/ljudfiler och liknande i Plugin-mapparna. Men det funkar ändå inte som det ska... Här kommer problemet. Jag får INTE upp EZ som det står att det ska vara. Med en uppsättning trummor, där man kan ändra ljud, gå in i en speciell EZ Mixer och liknande.... Som det är för mig just nu, så är EZ bara ett fåtal ljud som jag lägger till i Sonar, vilket knappast var min tanke... Men men! Hoppas nån kan hjälpa mig. Tack på förhand.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.