vet inte vad du har för slags speedtoutch modem, men om det är speed toutch 585v6 eller 780WL
så kan du prova:
1. gå in i internet explorer
2. skriv i address fätet 192.168.0.254 så du kommer in till speedtoutch modemet (förutsatt att modemet inte är inställt på bryggat med avstängt dhcp.)
3. välj knappen hemmanätverk till vänster.
4. tryck på knappen "WLAN: ethernet 56mbit" nånting har inte i huvudet vad det står
5. tryck på knappen uppe i höger där det står konfigurera "finns brevid hjälp knappen."
där kan du ändra inställningarna i modemet.
det jag skulle provat om jag var du är att först ändra säkerheten från wpa till wep, för vissa nätverks kort klarar inte wpa så bra pga att det är mycket hårdare kodning. om du inte rör det där med bitar nånting så ska bytet kunna gå smärtfritt (du kan dock behöva ställa om till wep i usb programmet som följde me usb stickorna)
skillnaden om du byter till wep är dock att om du har en finniga datanörds granne med linux så finns det en chans att han kan knäcka din wep kod och surfa på ditt internet. Men det är fruktansvärt osannlikt.
Du kan även där byta kanal, om du bor i lägenhet och har många grannar kan det vara många modem på samma kanal. Det kan fungera bättre om du byter kanal.
Sen är ju usb wireless NIC inte människans bästa vän.
singalerna mellan modemet och Nätverkskorten kan störas av saker som micro, högtalare, trådlösa telefoner etc etc
trots att det står att signal styrkan är bra så kan signal styrkan vara dålig eller inte få kontakt alls. signal styrkan kan ljuga.
ursäkta att jag skriver så dåligt men jag hoppas att jag kunde hjälpa på nått sätt iaf.