Jump to content
Annons

SurferRosa

Medlem
  • Antal inlägg

    13
  • Gick med

  • Senast inloggad

Allt postat av SurferRosa

  1. Det ska jag göra. Jag hade lite bråttom där.
  2. Ska just till att installera mitt ESI-U46XL, när installationguiden upplyser mig om att "Den programvara du installerar har inte genomgått Microsofts testprogram för att verifiera dess kompabilitet med Windows XP (Designed for Windows)". "Om du fortsätter installera den här programvaran kan det leda till att opertivsystemet skadas eller blir instabilt, antingen genast eller i framtiden". Vågar man installera ett program/drivrutiner som eventuellt kan sabba datorn? Är det någon som har erfarenhet av liknande?
  3. Jag har ett liknande problem fast jag använder mig av ett äldre program, Cubasis vst 2.0. Jag har försökt spela in midi-filer och bara lyckats sådär. Problemet är att ljudet dör helt plötsligt. På ett spår där jag bara spelar en enda lång ton, så kan det dö innan halva spåret är uppspelat. Däremot verkar det funka om man varierar tonerna när man spelar in. Så ska man tolka det som att programet är känsligt för enformiga melodier, eller vad? 😉
  4. haha jag har en originalversion av cubasis vst32(tror jag de e!) ngnstans om du vill ha istället?? 😲 Skänker du bort det eller? om jag hittar det!!! 😆 det ligger nog ngnstans i min gamla studio!! Skulle vara helschysst i sådant fall! 😆 Men hur pass gammalt är det då? version 32 låter ju som ljusår från min upplaga. 😆
  5. haha jag har en originalversion av cubasis vst32(tror jag de e!) ngnstans om du vill ha istället?? 😐 Skänker du bort det eller?
  6. Jag undrar om man behöver koppla både in och ut från keyboard till datorn eller räcker det med bara in?
  7. Öh, cubasis vst 32? Finns det? I så fall känner jag mig j-vligt efter!
  8. Ok det är väl bara att inse verkligheten. 🙁
  9. Det är det nog men ska det behöva vara så? 🙁 Tack ändå! 😆
  10. Ok Cubasis 2.0 är gammalt och det kan ju hända att det fungerar på liknande sätt i de senare versionerna. Är det verkligen ingen som vet? 🙁 Jag ska alltså göra en mixdown och får inte med midi-filerna.
  11. Ibland när jag ska spela upp något jag spelat in så hänger sig programmet! 🙂 Det verkar bero på hur jag stoppar en uppspelning eller snabbspolar låten men jag vet fakiskt inte riktigt. Det måste ju vara en bugg i programmet men jag skulle gärna vilja veta om det är fler som haft samma problem och hur ni i så fall löste det (om möjligt).
  12. Tjena, Jag köpte Cubasis 2.0 för ca 5 år sen. Då jag inte fick det att fungera något vidare så gav jag upp och har inte kommit igång förrän nu. Ett problem jag har är när jag har spelat in både audio- och midi- spår och ska exportera dem till Master unit, så följer bara audio-filerna med. I manualen står det att jag ska ska spela in midi på audio-spåren. Frågan är då: hur gör man?
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.