Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Någon som har något tips på hur man kan snygga till sina blast beats partier när man använder EZ-drummer. Ett alternativ är ju att sänka alla trummor lite men det låter fortfarande otroligt maskinellt.. Det finns inga funktioner i cubase att man kan lägga in lite olika velocity på varje slag eller så? Eller har ni några andra tips?

Tack på förhand 🙂

Annons
Postat

Jo, alternativet är ju att spela det på digitala trummor så du får med de naturliga små skiftningarna i nyanser. Visst kan du ändra velocity för hand, men risken är överhängande att det ändå låter programmerat dessvärre. Blast beats går dock rätt snabbt, så de gånger jag spelar det faller det oftast på ljuden från cymbaler/hats. Alla efterföljande slag ska ju i realiteten påverkas av det som föregick det, och de flesta drum samplers tar inte hänsyn till det. Vet att Superior Drummer (EZ's) storebrorsa har en MME-funktion som ska ta hänsyn till detta, men finner skillnaden måttlig.

Postat

Okej okej! Rekommenderar du att jag testar Superior Drummer eller kommer jag tycka att skillnaden är försumbar?

Jag vet att man i logic kan man markera en serie slag och sedan använda någon form av random-velocity-funktion som sätter en random velocity (inom visst angivet intervall) på markerade slag. Finns det någon liknande funktion i cubase så slipper man sitta och ändra varje slag? kan ju vara värt att testa iaf.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.