Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej! Jag undrar hur man gör så att ljudet på synthen blir som i den här låten, vid 1.58. Den lixom "sticker ut" och är riktigt kraftig. Har försökt göra egen och letat presets som på samma sätt har sådan kraft men allt låter bara tillbakadraget och mesigt.

Så finns det någon som har tipsa på hur man får ljudet så här vasst?

  • 3 veckor senare...
Annons
Postat

Förstår inte riktigt vad det är som låter utstickande i min mening men vad jag hör är ett break där virveln slår an 2 gånger och sen en bas ton som sedan tar vidare låten som startar innan musiken drar igång men det är nog inte det du söker som svar kanske. Breaket är ju egentligen själva effekten som kommer av uppbyggnaden innan som får det att låta gött! Luddigt svar men hoppas det gav någon insyn! 🙂

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.