Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Håller på och försöker sätta mig in i världen av gamla 80's trummaskiner och synthar. Jag har en fråga av ren nyfikenhet, vet någon ifall det var möjligt att byta ut redan befintliga samples i "Roland TR-808"-maskinen?

Annons
Postat

Är det svindyrt att köpa en Roland 808? använder nästan uteslutande den maskinen till elektroniska trummor, men kassa samplingar.

Någon som har tipps på kvalitets samplingar av 808an ?

Postat

Allvarligt nu! Jag har en äkta TR-808 här och nu.. Hela idén var att den skulle låta som trummor.. Men på den tiden fanns ingen möjlighet att "sampla" riktig trummor.. Det var Linn LM-1 som var först med sådant (och den var svindyr).. Så TR-808 emulerade trummor och hihats etc, och annat med analoga kretsar och filter.. Inget konstigt med det.. Eller? Som en analog subtraktiv synth ungefär! 🙂

Postat

Men hur kan den generera dem elektroniskt? Vissa ljud i den låter oerhört realistiska! 😮

*haha* nu flummar du va? 🙂 Inget realistiskt alls med en TR -808! Den har ett eget sound ju! 😉

Postat (redigerat)
Någon som har tipps på kvalitets samplingar av 808an ?

http://www.wavealche...evolution/pid96

Så nära äkta det går att komma med samplingar.

Contains over 22,000 unique samples which have been carefully edited and calibrated for tight synchronisation and playback.
Redigerat av Piccazzo

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.