Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Kom och tänka på en underlig sak idag. Har liksom fastnat i huvudet på mig 🙂 Om jag ritar en virveltrummas vågorm EXAKT likadan som en bastrummas, låter de då likadant? 🙂 I ett s.k. "Null-test" så skulle de väl "ta ut" varandra, eller?

Tacksam för svar!

/R

Annons
Postat

Ok, det var ett kort och koncist svar! 🙂 Tackar och bockar!! Men innehåller inte egentligen vågformen endast volyminformation? Alltså det man ser, är inte det endast dynamiken av samplingen?

/R

Postat

Vågformen är en grafisk representation av hur luftmolekylerna pendlar i luften.. eller om man vill kan man också se det som en grafisk representation av hur högtalamembranet trycks in eller ut.

Postat

Detta kittlade min kreatvitets nerv lite! 😄

Så man kan helt hypotetiskt rita upp vilken vågform som helst så har man ett ljud?

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.