Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

Jag vill ha lite goda råd ang. ljudkort.

Jag och några polare bygger nu i dagarna upp en liten studio och känner att ett schysst ljudkort (tillskillnad från skiten som sitter i burken nu) vore på sin platts.

I studion finns det förtillfället 2 mickar 1 gitarre och 2 synthar, men tanken är ju att mer kommer att kopplas in framöver.

Mixern är av typen Soundcraft 400b 16-kanalers.

Jag vill kunna spela in på flera kanaler samtidigt i Cubase från mixern in till ljudkortet, alla 16 kanaler kommer det aldrig att behövas spela in samtidigt dock =) ... men kanske 4;a i alla fall.

Vilket tycker ni man ska sattsa på? Bra Ljud... låg latency... och många ingångar är väll det jag värderar mest kanske... gärna ett ljudkort man kan pilla på från framsidan av burken också kanske, av bekvämliga skäl.

Vill också lägga till att jag har ett vanligt enkelt jobb och har därför inga miljoner att lägga ut på ett ljudkort =) ...

Tacksam för svar.

Annons
Postat

har just 1010lt och det fungerar smidigt och bra så länge man inte behöver koppla runt med sladdarna men fungerar ju även då.

Postat

Tack för goda råd... blir nog 1010... med lt eller utan är frågan... får se hur pass snål jag är när det kommer till krita.

Postat

Eller varför inte E-mu 1820. Musikbörsen kör en drive nu. 8 in/ut, mic-uttag, breakoutbox. Verkar rätt lik 1010LT men man slipper kabel-hänget bakom datorn. Jag kan dock inte uttala mig hur bra kortet är. Jag beställde i går och ska få det på torsdag. Men så länge jag gått o klämt på det här inköpet o läst miljarder med forumtext så vore det väl f-n om jag inte skulle bli nöjd (hoppas).

/Jimmy

Postat
Eller varför inte E-mu 1820. Musikbörsen kör en drive nu. 8 in/ut, mic-uttag, breakoutbox. Verkar rätt lik 1010LT men man slipper kabel-hänget bakom datorn. Jag kan dock inte uttala mig hur bra kortet är. Jag beställde i går och ska få det på torsdag. Men så länge jag gått o klämt på det här inköpet o läst miljarder med forumtext så vore det väl f-n om jag inte skulle bli nöjd (hoppas).

/Jimmy

Kan bara instämma, E-mu 1820 el 1820m mycket ljudkort för liten peng! 😄 1820m har desutom MYCKET bra AD/DA omvandlare!

Postat

Ja precis, jag har 1212M och av allt jag läst så ska -M korten ha extremt bra AD/DA-omvandlare. Dessa kort ligger i och för sig en bit över i 1010lt i prisklass.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.