Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej,

Jag kör just nu Cubase 5 men funderar på att köpa 6.5. Är det lätt att uppgradera mellan dessa versioner? Kommer jag att behöva installera alla mina plugins igen eller kommer de att ligga kvar och 6.5 hittar dom?

Henrik

Annons
HyvääSaxofonista (oregistrerad)
Postat

Ja, det är lätt att uppgradera till 6.5. Du behöver inte installera om nånting....

Postat

Ta inte över min tråd! 😄

Ok, men det låter bra. Ingenting man behöver tänka på då i princip, bara att köpa och installera? Uppgraderar man inifrån femman eller avinstallerar man och installerar 6.5? Sorry, jag inser att det är lite newbiefrågor...

Die Hard (oregistrerad)
Postat

När jag uppgraderade från 4:an till 6.5 så avinstallerade jag 4:an efteråt. För att vara på den säkra sidan. Nej du uppgraderar inte inifrån 5:an.

Postat

Templates sparas normalt under c:\documents and settings\användarnamn\application data\steinberg\cubase x\ om du kör XP.

Om du kör Win 7 så är det istället på c:\användare\användarnamn\appdata\roaming\steinberg\cubase x\project templates\

...och svaret på trådens ursprungliga fråga, är att det inte är några problem alls. Man behöver inte avinstallera den gamla versionen, utan lägg bara den nya i en egen mapp, så kan du köra den du vill, om du av någon orsak skulle vilja köra den gamla versionen också - kan vara bra att ha den gamla om du exempelvis någon gång samarbetar med någon som inte har uppgraderat. Den nya licensen gäller för alla gamla versioner också och ersätter den gamla licensen som ligger på USB-nyckeln och som kollas under installationen.

Plugins hittas automagiskt om de ligger i c:\program\steinberg\vstplugins .

De som ligger i exempelvis c:\program\steinberg\cubase 5\vstplugins hittas inte automagiskt av 6:an, utan då måste den sökvägen också ställas in i Cubase, under Devices/Plugin information .

Postat

Du kan även låta 5'an vara kvar och installera 6.5 vid sidan om. Kan vara bra att ha kvar gamla versionen ifall något gammalt projekt av någon anledning skulle strula i nya.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.