Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Den här vidriga (men ganska roliga) patchen som användes flitigt på 90-talet. Vilken synth kommer den ifrån? Någon som vågar sig på en kvalificerad gissning eller någon som rent utav vet.

Jag tänker på Leaden som kommer in efter 37 sekunder.

Samma Lead här, kommer n efter 17 sek.

Vet du något? Har du hört något? Ring in och lämna tips till Efterlyst eller direkt till Carle.

Annons
Postat

Jag har inte den blekaste egentligen, men 90-tal, pojkband och patchar får mig ju att tänka på Roland JV-1080.

Men som sagt, det faller under just kategorin "kvalificerad gissning" 🙂

  • Gilla 2
Postat

Tänkte nämligen försöka återskapa soundet för lite grejer själv. Vet att det är Manley-mick på sång som gäller men det räcker inte budgeten till. Däremot har jag fiskat fram lite FM-pianon och en samplad Korg Triton. Tror det är en del Korg M1 också.

Postat

BERG: ÅH TACK! Jag hittade inte alls boyband-leaden men väl en annan Pet Shop Boys-Patch jag letat efter som fan. Impact, om det säger dig något!

  • 2 veckor senare...
Postat

Visst är Roland JV1080/2080 given, likaså E-MU Proteus 2000.

Leadljudet är förmodligen en patch där sågtandssynt blandas med JV:ns tenorsaxpreset.

Postat

Jaha ett orchestra hit.

Precis, fast väldigt Mortal Combat till Super Nintendo. Typ.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.