Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Det är inte alla som vet vad absorbenter och diffusorer gör i en studio. Det är viktigt tt ha absorbenter bakom monitorerna, i hörnen, på "sidorna" vid osv.. Men, varför? Kort sagt, vad gör absorbenterna? Sedan, kan man ha diffusorer på väggen bakom lyssningsposition, tillsammans med absorbenter eller enbart absorbenter. Vad gör diffusorerna för nytta i en studio, tillsammans med absorbenter? Jag försöker göra det så enkelt som möjligt och hoppas någon vill svara på detta, även vad "basfällor" används för.

post-24396-0-89806600-1331492059_thumb.jpg

Redigerat av BobbyBenjaminz
Annons
Postat (redigerat)

Tack för länken, BluesBoy!

 

 

Alltså..

 

1) Som namnet antyder, så är absorbenter till för att absorbera ljudet så att det inte kan reflekteras tillbaks ut från väggen som det träffar.

Följdfråga: Vad har det för betydelse att ljudet inte reflekteras tillbaka?

 

2) Med en diffusor är målet att sprida ut ljudet i stället för att absorbera.

Följdfråga: Varför sprida ljudet?

 

3) Basfällor är till för att fånga upp bas, som lätt blir ett problem i studion. I hörnen uppstår mycket problem med basförstärkning.

Följdfråga: Vad menas med "fånga upp bas"?

 

Jag hoppas någon kan hjälpa till med att svara på dessa tre följdfrågor, samt svara så enkelt som möjligt - att alla kan förstå. 😉

Redigerat av BobbyBenjaminz
Postat

1/ Det reflekterande ljudet kommer att interferera med direktljudet från dina högtalare. I och med att reflexen färdas längre sträcka jämfört med direktljudet uppstår en tidsfördröjning av det reflekterande ljudet. Resultatet blir att en del frekvenser kommer att släckas ut (ligger i ofas med direktljudet) medan vissa kommer att förstärkas. Detta fenomen kallas även för Kamfiltereffekt. Riktningsuppfattbarheten störs även med tidiga reflexer som inte behandlas.

Absorbenter används även för att korta ned efterklangstiden. I ett lyssningsrum är det önskvärt med så jämn efterklangstid som möjligt över hela frekvensregistret. För att en reflex inte ska vara hörbar måste den dämpas minst 20 dB.

2/ Till skillnad mot en friktionsabsorbent (som nämnts ovan) bryter en diffusor sönder ljudet och kortar därmed ned efterklangstiden fast med bibehållen energinivå. En bra diffusor sprider både i tid (diffusion) samt i rymd (scattering). På grund av hjärnans tröghet gör denna tidsfördröjning ofta att vi "hinner uppfatta" detaljer i ljudbilden på ett bättre sätt.

3/ Att dämpa basregistret både vad det gäller efterklang och amplitud (styrkan). Effektivast brukar vara att dämpa basen med bredbandiga helmholtz-paneler eller dyligt. I vissa fall kan man behöva stämma en sådan resonator vid en viss problemfrekvens.

Hoppas detta kan sprida lite ljus över det dunkla ämnet akustik. 🙂

hälsningar / Björn

  • 2 veckor senare...

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.