Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tjena!

Har suttit senaste tiden och försökt kompenera lite house/electro för nöjes skull. När det kommer till mixning och mastring känns det som att det svåraste är att få till botten och relationen mellan kaggen och bassynth/sub. Är det några som har tips på tekniker att använda sig av? Tänker mig med Eq, compressor, sidechain och noisegate.

Vore schyst om ngn delade med sig av sina knep för att få en "fet" mix 😛

Annons
Postat

Så här tänker nog jag generellt när det gäller bas och kagge ...

Bestäm dig för om kaggen eller basen ska jobba med de lägsta frekvenserna.

EQ:a därefter, försök minimera frekvenskrockarna (svårt i det här fallet). Om t ex basen ska har de lägsta frekvenserna, skär kaggen i botten.

Kompressor på båda, så att de får bra karaktär.

Om de ligger samtidigt kan du låta t ex basen ducka för kaggen. Det bästa är om du håller isär dem tidsmässigt så gott det går, lite beroende på hur arret ser ut.

Postat

Jo jag brukar gå på känsla och försöka pussla ihop det så gott det går. Kaggen brukar förlora trycket om jag inte skär bort de lägsta frekvenserna. Brukar dra upp kaggen lite runt 70-75 hz, känns som det är där man får det goa trycket oftast ☺️

martincarlson (oregistrerad)
Postat

Tjena!

Har suttit senaste tiden och försökt kompenera lite house/electro för nöjes skull. När det kommer till mixning och mastring känns det som att det svåraste är att få till botten och relationen mellan kaggen och bassynth/sub. Är det några som har tips på tekniker att använda sig av? Tänker mig med Eq, compressor, sidechain och noisegate.

Vore schyst om ngn delade med sig av sina knep för att få en "fet" mix 😛

OHOY!

Det finns ju fler sätt att lösa detta på. Om det är electro/house med tydlig skillnad i frekvensomfånget på kagge bas kanske man inte behöver sidechaina, utan endast separara basen och kagge genom att se till att de har varsina platser i mixen. T.ex dubstep/DnB där jag upplever att kaggen inte ligger i sub-registret och stör oftast.

Är det så att kagge och bas ligger och slaskar i samma område skulle jag nog sidechaina kagge/bas. Då inte "Call on me"-mycket vilket brukar vara misstaget de flesta gör. Man skall ju inte må illa av yrsel när man lyssnar på skiten. Då kan man lika gärna slänga på tremolo på masterbussen.

Knepet sen för att få en fet mix är när du busskomprimerar/mastrar eller vad man nu vill kalla det. Ge fan i att trycka till basregistret allt för mycket. Behandla allt under 100hz (t.ex) för sig självt. Smäll på mer kompression på allt över detta. Så triggar inte basfrekvenser kompressorn där man inte vill.

Så. Nu kan alla skälla på mig hur mycket som helst. Dessa principer funkar för mig när jag proddar.

Märker själv när jag läser mitt svar nu hur flummigt allt låter.

  • Gilla 1
martincarlson (oregistrerad)
Postat

Det är en bra ide. För att inte krångla tilldet för mycket, kör två band. Ett på allt under t.ex 80hz, och ett övre som tar resten. Testa det.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.