Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

När jag spelar in så låter det bra i hörlurarna perfekt asså men när jag kopplar bort hörlurarna och spelar upp musiken på datorns högtalare så är det jätte lågt även fast att jag har max på all ljud.

How come?

Annons
Postat

Spelar du upp musiken ur Cubase, eller är det slutmixen (ljudet som du har bouncat ned från Cubase) som du lyssnar på?

Om det är det förstnämnda så är det helt enkelt volymen på lyssningen som på något sätt måste höjas. Det behövs i stort sett alltid högre volym för att lyssna ur högtalare än hörlurar. Jag är övertygad om att den går att höja ytterligare på något sätt. Det borde väl gå att höja volymen från ljudkortet?

Annars är det mastering som du behöver fördjupa dig i.

Postat

Spelar upp musiken straight from cubase..

Vet inte vart problemet ligger men när jag spelat in från cubase innan(andra datorer) då har det funkat men vet inte nu.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.