Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej! Använder ett fristående trumprogram där jag programmerar trummor till låtar. exporterar midi till en fil som jag sedan läser in i cubase. det visar sej sedan att ett trumljud är fel, det är tamburin som i cubase är en puka. kan man på något sätt i cubase ändra detta permanent ? jag vill inte gå in och flytta alla manuellt då det tar en massa tid. kan skapa en wave-fil från trumprogrammet men det funkar dåligt de gånger jag vill kunna variera tempot i låten.

Kanske kan man programmera trummor direkt i cubase men har inte hittat hur man gör detta på ett vettigt sätt. arbetar efter ett gammalt sätt (tror jag) där jag skapar varje patterns för sej och sedan bygger hela låten utifrån dessa genom att ange vilka pattern jag vill ha, hur många och i vilken ordning tills hela låten är färdig. skulle kännas omständigt att göra detta i cubase då det känns som att det blir en massa klippa och klistra.

Någon som vet något och vill berätta hur man gör ?

Annons
Postat

Om du har cubase , gå in fliken midi , open drum editor, kanske detta du söker ? Högerklicka på musen så får du fram trumpinnen som du kan trycka fram slagen på.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.