Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hejsan

Jag är en otrolig noob och skulle vilja fråga lite

Vad menas med att man tex lägger alla trummor i en "mixgrupp" i mixerbordet?

Hur gör man, och varför göra det?

Tack på förhand!

Annons
Postat (redigerat)

Vanligare namn är subgrupper, kanalgrupper eller bussar.

Om du har ett trumset på t.ex. 8 kanaler kan du skicka alla dessa till en subgrupp. Då kan du styra höja/sänka på hela trummixen med en regel, utan att de individuellt satta nivåerna försvinner. Du kan också lägga effekter/kompressor på hela trummixen.

Att lägga körer i en subgrupp är också vanligt. Det finns många fler användningsområden...

På ett hårdvarumixerbord måste mixern ha bussar, ofta 2, 4 eller 8 reglar jämte masterreglarna. Då pratar vi oftast större bord. I inspelningsprogram som Logic styr du (i mixern) bara kanalernas output till någon bus. I Cubase vet jag inte exakt hur man gör, men någon annan kan säkert svara på det.

Redigerat av MusicNixon
Postat

Samma i Cubase. Man ställer nivåerna för varje kanal man har och sen grupperar man dem på en gruppkanal. Detta för att ställa volym, muta av och på, behandla med lite effekter osv. för hela gruppen. Bekvämt och effektivt.

  • 2 veckor senare...

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.