Jump to content
Annons

Recommended Posts

  • 3 veckor senare...
Annons
Postat

Har läst någonstans att DC offset kan orsaka knäppar när man stoppar uppspelningen. Det är en av alla anledningar till att jag alltid är noga med att ta bort det.

Det borde det absolut kunna göra. Framförallt om du stannar i ett parti som i låten upplevs som tyst. Eftersom högtalaren då kommer att gå från ett läge där den är ut- eller intryckt beroende på åt vilket håll offset'en är och högtalaren snabbt faller till nolläge igen.

Postat
Om nu 6 dB fördubblar den upplevda ljudstyrkan så känns det inte helt orimligt att 0.1dB gör skillnad. Eller hur?
Att 0.1dB är en skillnad betyder inte att det gör skillnad. Jag skulle inte peka ut 1.0dB skillnad i ett A/B-test.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.