Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hallå forumet.

Jag behöver en eller ett par välljudande virtuella elbasar, som klarar av att låta naturtroget (med visst pill). Jag kör Logic Studio som värdprogram.

Ett alternativ är Reason Electric Bass, för jag kan väl dra signalen så att den hamnar i Logics mixer, och där lägga på valfria effekter ur Logic? Eller drar det väldigt mycket kraft att göra så? Logic har ju lite mer möjligheter än Reason när det gäller förstärkarsimulering. En nackdel med detta är att jag måste uppgradera Reason från 3 till 4, eftersom jag har för mig att Electric Bass bara funkar under 4.

Vad finns det för andra alternativ? Något som jag kör som plugg direkt i Logic? Via någon samplingsuppspelare eller? Jag har hittat ett par elbasbibliotek som kräver fullversion av Kontakt, inte bara Kontakt Player, och då bir det ju lite smådyrt förstås.

Tips mottages gärna.

Annons
C Zero (oregistrerad)
Postat

Kan inte annat än att hålla med JohnRick, Trilian är galet bra!!!

Alla hittar väl sina favoriter beroende på hur man jobbar, men med Trilian

kan jag ej se hur man skulle kunna bli besviken.

Där har du definitivt "ett par välljudande basar" 🙂

/C

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.