Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jobbar med ProTools HD2 och har även ett UAD2 Duo kort i datorn och skulle behöva komplettera med lite pluggar för enklare "hemmamastring".

Kikade lite på Ozone 4 och tog hem demon men känner att jag hellre använder mig av separata pluggar plus att jag inte ha tid att sätta mig in i den just nu och jag vill ha full kontroll och inte använda färdigt preset.

Som det är idag så brukar jag ha följande på masterkanalen:

Digi EQ3 - 7 bands

Pultec UAD (Mest som exciter för att hissa HF)

Fairchild 670 UAD

Maxim eller Massey L2007 Brickwallimiter

Någon slags multibandskompressor saknas i mappen och frågan är om UAD Precision Multiband skulle vara lämplig ?

Vad mer skulle man behöva och i så fall vilka pluggar ? .... exciter, maximizer ?

Annons
Postat

Jo jag hade tänkt att aktivera 14-dagars-demon men tänkte vänta lite tills allt är färdigmixat så jag hinner använda den ifall jag vill till denna produktionen.

Ville mest ha synpunkter på den (och andra pluggar) från er användare.

Vad är mest vanligast program och pluggar för mastring om man bortser från det yttersta toppskiktet ?

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.