Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Sitter och pillar i Addictive Drums men blir aldrig nöjd med soundet på kaggen och virvlen. Vet att det går att få sjukt gött sound på trummorna med Addictive Drums men jag vet inte hur jag ska göra för att få det.

Annons
Postat

Fast, innan du börjar ens bry dig om kompressorer med mera så är den störta delen av att krana fram ett bra trumljud ur AD att just meka inne i själva programmet. Till exempel för kagge så har du ju två knappar som hanterar hur mycket den ska låta i OH respektive rumsmick. Det har otroligt stor påverkan på kaggeljudet. Sen kan du leka med pitch också beroende på vad du vill åt för sound. Har för mig att det ligger reverb som default på kaggen i AD? Kan ha fel här, men det är ju också en sån sak som du kan leka med (att ta bort isf skulle väl vara en idé). Men lek inne i programmet med allting tills du får till ett bra ljud innan du börjar tänka på pluggar i din DAW 🙂

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.