Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jämt när jag ska göra en sång så fastnar jag alltid vid introt. Hur gör man ett bra intro egentligen? Det är svårt tycker jag 🙁

Någon som har något bra tips? 😮

Mvh

Simon

Annons
Postat

Träna på instrumentet du spelar på detta är en lösning, och lyssna på mycket musik .För det finns nog ingen som kan hjälpa till riktigt med en sådan sak, utan det kommer från dig själv .Vad du tycker är bra, kanske jag inte tycker om. För vi alla tycker så olika.

Postat

Det kan vara väldigt svårt om man kör fast eller får idétorka.

Det skulle underlätta om du beskrev vilken musikstil du jobbar med. Då kan vi ge dig stilspecifika tips och idéer för att få igång din kreativitet. Kanske kan du rentav ge ett ljudexempel på någon låt som du håller på med just nu och som saknar ett intro, eller har ett som du inte är nöjd med.

Men nåra rent allmänna råd skulle kanske vara (lägger fram det här med risk för att peka på saker du kanske redan har provat):

- Lyssna och analysera låtar där de har lyckats uppnå det du vill uppnå själv. Fundera på hur de har gjort det arr-mässigt, harmonimässigt, ljuddesignmässigt och/eller mixningsmässigt, eller vad det nu är som du känner gör just det introt så bra. Förhoppningsvis kommer du fram till nya insikter som du kanske kan använda på dina egna projekt, se bara upp så att du inte kopierar för mycket om du planerar att ge ut dina låtar en dag 😉

- Kom ihåg att syftet med ett intro i regel är att skapa förvänta inför det som kommer härnäst. Det ska fånga lyssnaren, men inte vara för vräkigt så att det blir ett antiklimax när väl själva låten börjar. Man vill ju inte skapa en massa förväntan och sen göra lyssnaren besviken! 😉 Sen måste ju naturligtvis övergången till det som följer introt (vers, instrumental refräng, nåt annat trevligt...) vara naturlig och smidig.

Hoppas att det kanske kan vara till lite hjälp åtminstone.

Lycka till!

Postat

Tänk inte för mycket på vad du gör... Lek runt lite bara, spela med känslan så kommer de nog fram något bra 😛

Så har det alltid varit för mig iaf

Postat

Plocka ut någonting ur refrängen, gör om den till en paralell tonart. Lägg endast melodi och bygg upp kompet =)

HAHA. Det finns inget svar på din fråga.

Postat

Introt är nog den sista delen av låten jag gör/skriver.. Börjar alltid med refrängen och sedan vers.

En bra teknik är att använda dig av element ur breaket eller bryggan som intro. Eller om du har någon melodi-hook mellan refräng och vers som du kan öppna med..?

Postat

Tack för alla tips!! Jag sysslar med elektronisk musik. Men jag har bestämt mig för nu att lyssna på massa låtar och lyssna hur dom har gjort introt. :rolleyes: tror att det kan vara bra faktiskt 🙂

  • 3 veckor senare...

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.